W maju 2024 r. grupa miłośników historii odbyła wycieczkę do Malborka, która to zamknęła cykl spotkań poświęconych zakonowi krzyżackiemu. Zamek w Malborku budowany w kilku etapach od XII do połowy XV wieku przez Zakon Krzyżacki. Jest to największy na świecie zamek gotycki, zbudowany z cegły. Zajmuje obszar 21 ha. Była to siedziba Wielkich Mistrzów do 1457 roku, a następnie do roku 1772 rezydencja Królów Polskich. Obecnie w Zamku znajduje się muzeum, w którym zgromadzono ponad 40 tys. eksponatów, zaginionych i odzyskanych po II wojnie światowej. W 1997 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziękujemy naszemu opiekunowi p. T. Danielczykowi za zorganizowanie tej wspaniałej wycieczki.


8.02.24 r. kolejne spotkanie z historią – tym razem dzieje Pomorza Zachodniego, a że dziś tłusty czwartek, nie zabrakło też pączków. Wcześniej poznawaliśmy historię Zakonu Krzyżackiego od jego powstania aż do likwidacji. Jak zawsze tematy przedstawione interesująco przez prowadzącego Pana T. Danielczyka.


W 2023 r. nową liderką grupy została Danusia Żukowska. Zainteresowanie spotkaniami grupy historycznej znacznie wzrosło i grupa obecnie liczy 23 osoby. 8 grudnia grupa historyczna z p. Tadeuszem Danielczykiem po raz drugi już odbyła spotkanie poza salą w siedzibie stowarzyszenia. Tym razem było to Muzeum Pogranicza w Działdowie. Muzeum znajduje się w odbudowanej, gotyckiej części zamku. Wystawa obejmowała okres od XIV do XIX i XX wieku i przedstawiała Działdowo – miasto i ludzi dawnego pogranicza. Grupa zwiedziła również podziemia zabytkowego ratusza z interaktywną wystawą poświęconą państwu Zakonu Krzyżackiego. Doskonała lekcja historii.


26 maja 2023r. ” Spotkanie z historią ” w plenerze. Prowadzący grupę Pan Tadeusz Danielczyk zaprosił miłośników historii do nidzickiego zamku krzyżackiego. Uczestnicy wysłuchali historii zamku i zwiedzili sale z makietą miasta oraz zbroje i oręż z owych czasów. To było piękne spotkanie z historią na żywo.


W związku z toczącą się wojną za naszą wsch. granicą, członkowie grupy wysłuchali cyklu prelekcji na temat ” Ruś Kijowska, Księstwo i Państwo Moskiewskie ” Temat bardzo interesujący, prezentował go jak zawsze p. T. Danielczyk.


Słuchacze, którzy interesują się historią mogą od 2015 r. poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie 2 razy w miesiącu na cyklicznych spotkaniach z historykiem p. Tadeuszem Danielczykiem. Zaczyna się wykładem, a następnie można podyskutować na przedstawiony temat. Liderką grupy jest Lucyna Denis.

Jedno z pierwszych spotkań grupy historycznej w 2015 r.