Grupa teatralna „Za młodzi na sen” powstała w 2015 r. Założycielką i liderką grupy była Halina Pyszko. Od 2024 r. nowym liderem jest Janek Rykowski. Grupa liczy ok. 10 osób. Skład zmienia się w zależności od aktualnego repertuaru.


Grupa teatralna pod k. roku 2024 przygotowała szopkę bożonarodzeniową „Herody”. Autorami scenariusza są bracia Jan i Kazimierz Rykowscy. Premiera odbyła się 15 grudnia w sali rycerskiej naszego zamku, podczas uroczystej GALI WIGILIJNEJ zorganizowanej przez Spółdzielnię Socjalną „Sposób na życie” i „Robimy bo chcemy”. W jej realizacji oprócz grupy teatralnej uczestniczyli uczniowie Szk. Podstawowej nr 3 w Nidzicy i część zespołu wokalnego NUTW „Być razem”. Spektakl wyreżyserował Pan Marcin Kiszluk , aktor Teatru im. Jaracza w Olsztynie.



Następnie 22 grudnia wystąpiliśmy w Szkole nr 3 w Nidzicy, z której to uczniowie wsparli aktorsko grupę teatralną. Oto fragment wpisu zamieszczonego na stronie internetowej szkoły – „To właśnie oni przenieśli nas do Judei, gdzie przed dwoma tysiącami lat rządził bezwzględny tyran Herod, a na świat przyszedł Jezus. Tym razem byliśmy przy nim razem z naszymi uczniami – zarówno tymi po stronie publiczności, ale również z Alą, Adą, Olą, Kubą i Miłoszem, których aktorski talent ubogacił przedsięwzięcie NUTW – szopka to efekt naszej dobrej współpracy, z której jesteśmy dumni i za którą dziękujemy”.



29 grudnia w kościele w Jabłonce oraz kościele Błogosławionej Bolesławy Lament w Nidzicy grupa teatralna kolejny raz przedstawiła szopkę.


Kolejne przedstawienie w styczniu 2025 r. w Kościele parafii Miłosierdzia Bożego na Sójczym Wzgórzu i Kościoła św. Wojciecha Męczennika. Oto wpis ze strony Parafii św. Wojciecha….. -„ Dziękujemy Grupie Teatralnej oraz Chórowi Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nidzicy oraz uczniom SP nr 3 za przedstawienie jasełek w naszej świątyni. Brawo za wspaniałą grę aktorską!”.

Grupa przedstawiła tes szopkę w Źródlanej Wiosce Łyna i słuchaczom NUTW


Kontynuacja projektu „Za młodzi na sen ” realizowanego przez grupę nieformalną i współfinansowanego z programu FIO6. Dziś występ w Środowiskowym Domu Pomocy w Kozłowie. Bardzo serdecznie nas przyjęto i zostaliśmy zaproszeni na kolejny występ z nową sztuką.


18 maja 2024 r. premiera – Zespół teatralny ” Za młodzi na sen ” wystąpił z fragmentami sztuki „Moralność Pani Dulskiej ” w ciekawej inscenizacji, z podmianą odtwórczyń roli p. Dulskiej. Jest to część projektu „Niemoralność Pani Dulskiej” współfinansowanego z projektu Małe FIO 6 realizowanego przez grupę nieformalną „Za młodzi na sen „.


6 maja grupa nieformalna „Za młodzi na sen ” działająca przy NUTW rozpoczęła realizację projektu „Niemoralność Pani Dulskiej” współfinansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ( FIO). Premiera spektaklu odbędzie się 18 maja w sali rycerskiej zamku.


16 lutego zespół przedstawił w Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym „Fredrowskie igraszki miłosne”, a był to już ósmy występ. Był on jednym z elementów imprezy zorganizowanej z okazji Walentynek. W pięknej scenerii, przy świecach, ciastku i lampce szampana publiczność wspaniale reagowała na nasz występ. Gospodarze bardzo gościnni. Jak zwykle otrzymaliśmy gromkie oklaski i gratulacje.


15 lutego zespół teatralny „Za młodzi na sen ” wystąpił w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie ze spektaklem „Fredrowskie igraszki miłosne „. Zostaliśmy ciepło przyjęci. Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie.


Już szósty raz zaprezentowaliśmy nasz spektakl „Igraszki miłosne ” wg A. Fredry. Na zaproszenie Pani Ani Lewikowskiej Przewodniczącej Konwentu Sołtysów Gminy Nidzica wystąpiliśmy w świetlicy w Wietrzychowie. Wspaniała publiczność i piękne przyjęcie. Wcześniej występowaliśmy dla młodzieży szkolnej, dla pracowników MOPS, oraz dla mieszkańców Wikna i Jabłonki. W nowym roku zaplanowane mamy kolejne występy.


Trzecie Sąsiedzkie Forum Seniora 23.10.23 r.

Forum poświęcone było Aleksandrowi Fredrze , który jest patronem roku 2023. Z tej okazji nasz zespół teatralny „Za młodzi na sen” zaprezentował przygotowane pod kierunkiem p. Marcina Kiszluka – aktora Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, pięć scen z dzieł tegoż autora (dwie ze „Ślubów panieńskich” i trzy z „Zemsty”).




W marcu 2020 r. w drugiej części spotkania z okazji Dnia Kobiet wystąpiła Grupa Teatralna i zaprezentowała się w spektaklu poetyckim. Reżyserem i autorką wierszy była nasza koleżanka Hania Skowrońska. Piękne wiersze, w pięknej interpretacji bardzo się nam podobały.


Opowieść wigilijna

17 grudnia 2019 r. z okazji spotkania wigilijnego zespół teatralny „Za młodzi na sen” przygotował sztukę „Opowieść wigilijna”.


Biuro matrymonialne

27 września 2019 r. grupa teatralna przedstawiła sztukę pełną humoru pt. „Biuro matrymonialne”.


Legenda o Łynie

Zespół teatralny „Za młodzi na sen” przygotował „Legendę o Łynie”, którą pierwszy raz przedstawił we wrześniu 2017 r. z okazji 10-lecia NUTW .
Scenariusz napisała kol. Janina Wiatrowska.


Udział w II Przeglądzie Twórczości Artystycznej UTW na Warmii i Mazurach

W kwietniu 2017 r. pojechaliśmy na przegląd zespołów teatralnych do Elbląga. Wzięło w nim udział 15 zespołów z 11 uniwersytetów, w kategoriach: teatr, monodram, kabaret. Nasz kabaret przedstawił skecz „U lekarza”, za co otrzymał wyróżnienie. Udział w przeglądzie to dla naszego młodego zespołu pierwsze doświadczenie konkursowe. Mieliśmy okazję skonfrontować nasze umiejętności z doświadczonymi w tej dziedzinie zespołami istniejącymi ponad 10 lat.


Czekamy na przyjście Pana

16. grudnia 2016 r. w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia słuchacze NUTW spotkali się by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Koleżanki z grupy teatralnej przygotowały z tej okazji montaż słowno muzyczny „Czekamy na przyjście Pana”. Wieczór upłynął w bardzo miłej, świątecznej atmosferze.


Calineczka

W 2016 r. napisaliśmy projekt pod tytułem „Dzieci lubią bajki, babcie lubią dzieci”. Od Nidzickiego Funduszu Lokalnego otrzymaliśmy grant w wysokości 2.550 zł. We współpracy z Przedszkolem nr 2 w Nidzicy wystawiliśmy bajkę Calineczka. Potrzebą grupy jest integracja międzypokoleniowa poprzez realizację przedsięwzięć artystyczno – edukacyjnych, aktywne spędzanie czasu wolnego dzieci i seniorów, poszerzanie i zdobywanie nowych umiejętności oraz wiedzy z zakresu gry teatralnej.

W 2016 r. jednocześnie z powyższym projektem pod kierunkiem instruktora Nidzickiego Ośrodka Kultury p. Marzeny Borkowskiej, przygotowaliśmy kilka scen kabaretowych pod tytułem U lekarza oraz Piosenkę seniorów i oczywiście nasz hymn „Za młodzi na sen”.


Jeszcze w 2015 r. pod kierunkiem instruktora ds. teatru Kasi Borowskiej i muzyka Marcina Bąkowskiego przygotowaliśmy spektakl złożony z jednoaktówek: Dzieweczka, Kosztowny romans oraz Wiersz dla sepleniących K. I. Gałczyńskiego i monolog Stan edukacji w Polsce, a także piosenki z kabaretu „Starszych panów”-„Piosenka jest dobra na wszystko”. Na zakończenie zaśpiewaliśmy hymn naszej grupy tj. piosenkę R. Rynkowskiego „Za młodzi na sen” Premiera spektaklu odbyła się we wrześniu 2015 podczas inauguracji roku akademickiego NUTW.


W maju 2015 r. NUTW otrzymał od Nidzickiego Funduszu Lokalnego grant w wysokości 3.400 zł na realizację projektu „Za młodzi na sen”. Projekt zakładał przeprowadzenie warsztatów teatralnych i muzycznych dla członków nowo powstałego zespołu teatralnego, który przyjął nazwę „Za młodzi na sen”. Grupa liczy ok. 10 osób. Skład zmienia się w zależności od aktualnego repertuaru.